
AKUTNI VIRUSNI BRONHIOLITIS- jesenje zimska muka odojčadi
Bronhiolitis je virusna bolest malog deteta karakteristična za jesenje i zimske mesece. Izazivač je RS virus.
DA LI JE BRONHIOLITIS ČESTA BOLEST?
Svako dete uzrasta do 12 meseci bar jednom se srelo sa najčešćim izazivačem bronhiolitisa- RS virusom. Prema nekim istraživanjima, 40% dece koja prevedu 7 dana u bolnici u jesenjem periodu dobiće bronhiolitis, a bukvalno svako dete koja se u bolnici zadrži 4 nedelje.
KAKO SE PRENOSI BRONHIOLITIS?
Bronhiolitis se prenosi u direktnom kontaktu, putem udisanja infektivnih kapljica izdahnutih iz disajnih puteva obolele osobe.
KAKO IZGLEDA DETE OBOLELO OD BRONHIOLITISA?
Dete ima blago do umereno povišenu telesnu temperaturu, slinavo je, kašlje i ima sviranje u grudima. Diše sa naporom i čujno. Sviranje u grudima čuje se golim uhom i nisu potrebne slušalice. Odbija hranu. Opšte stanje može biti blago, ali i umereno pa i teško poremećeno.
KAKO POMOĆI DETETU?
Za razliku od napada astme koji na primenu brohodilatatora i kortikosteroida reaguje promptno, ovi lekovi kod bronhiolitisa daju ograničene rezultate. Antibiotici uopšte nisu od koristi! Hidracija deteta, oslobađanje disajnih puteva od sekreta, primena kiseonika ukoliko je potrebno, mere su koje mogu biti od koristi. Nekad je disanje toliko kompromitovano da je neophodno da se primeni respirator da bi se detetu pomoglo.
KOLIKO TRAJE BRONHIOLITIS?
Bolest je produženog toka. Dete danima kašlje, diše otežano, škripi mu u grudima. Potrebno je ponekad, da prođu 2 sedmice da se nivoi kiseonika i ugljendioksida u krvi vrate na nivoe pre bolesti i da deca prestanu da škripe. Ipak, 20 % dece'' svira'' duže od dva meseca! Neka od ove dece će razviti stanje preosetljivosti bronhija i u narednim virusnim infekcijama će na isti način škripati i izluđivati i roditelje i svog pedijatra.
Kad je bronhiolitis u pitanju, naoružajte se strpljenjem!