![]() VODA TREBA DA BUDE OSNOVNI NAPITAK ZA MLADE SPORTISTE! Sportski i energetski napici razlikuju se značajno po svom sastavu. Energetski napici sadrže visoke nivoe kofeina, taurina i glukuronolaktona, a namenjani su mentalnoj stimulaciji konzumenta. Sportski napici nemaju stimulativno dejstvo, a cilj im je nadoknada izgubljene tečnosti i osiguravanja potrebne energije u obliku ugljenih hidrata. Ni jedni ni drugi ne bi trebalo da budu osnovno sredstvo za rehidraciju sportista. Studija sprovedena u USA ustanovila je da je 56,4% adolescenata koristilo sportske napitke 2 sedmice pre istraživanja, dok je 42,3% koristilo energetske napitke u istom periodu. Sportski napici su prikladni samo za decu koja se bave takmičarskim, dugotrajnim napornim vežbanjem. Oni su nepotrebni za vreme ili nakon vežbanja za većinu ostale aktivne dece. Voda treba i dalje da se promoviše kao osnovno sredstvo hidratacije u vrijeme vežbanja, zaključci su Američke pedijatrijske akademije objavljeni u junskom broju ''Pediatrics-a''. Prekomerna primena sportskih napitaka, pogotovu kod dece koja se bave umerenom aktivnošću potencira nastanak karijesa i gojaznosti. Izvor: http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2011/05/25/peds.2011-0965.full.pdf
0 Comments
![]() MOJE DETE KOJE IMA ASTMU KAŠLJE KAD TRČI I SKAČE. DA LI TREBA DA MU SE ZABRANI JURCANJE? Jedna od raširenih zabluda je da dete koje boluje od astme ne treba da se izlaže fizičkom naporu. Dete koje ima astmu treba da ima normalnu fizičku aktivnost. Ukoliko kad trči kašlje ili se guši, to znači da astma nije pod dobrom kontrolom. Dobro kontrolisana astma je takva da dete može da se bavi takmičarskim, čak vrhunskim sportom. Bavljenje sportskim aktivnostima se savetuje, i to je dobar test koji pokazuje u kojoj meri smo uspešni u lečenju astme. Ako dete nije u stanju da trči jer kašlje ili ima sviranje u grudima, neophodno je da se učini spirometrijska procena plućne funkcije i korekcija u lečenju. ![]() Mitovi i činjenice u pedijatriji MIT: BEBA JE DOBILA UPALU UHA ZATO ŠTO NIJE NOSILA KAPICU NA VETRU ČINJENICA: UPALA UHA SE NE DOBIJA ZBOG TOGA ŠTO HLADAN VAZDUH UĐE U UHO Srednje uho je šupljina u kosti koja sa spoljnjim svetom komunicira- ne preko spoljašnjeg ušnog kanala u koji ''ulazi vetar'' već preko jednog kanalića- prirodne komunikacije, koja se otvara u ždrelo i zove se Eustahijeva tuba. Kad se Eustahijeva tuba zapuši, stvaraju se uslovi za razmnožavanje bakterija u srednjem uhu i upalu uha. To se dešava u toku infekcije gornjih disajnih puteva. Ovakvu infekciju zovemo i ''prehlada'', ali ona je uvek izazvana virusom. Šta se dešava tokom prehlade? Dolazi do sekrecije iz nosa i oticanja sluzokože gornjih disajnih puteva, te do smanjenja prohodnosti nosa i Eustahijeve tube, i stvaranja uslova za razmnožavanja bakterija u srednjem uhu i upale. ![]() ISHRANA Zamrznuto mleko odmrznite u hladnjaku preko noći ili pod hladnom tekućom vodom. Postupno povećavajte temperaturu vode za grejanje mlijeka do temperature hranjenja. Rashlađeno mleko zagrejte pod toplom tekućom vodom nekoliko minuta. Ili uronite bočicu u posudu sa vodom koja se greje na ringli. Nemojte zagrevati mleko direktno na štednjaku. Šta ne treba raditi kad zagrevate mleko za bebu?
Izvor: http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/Storing-and-Preparing-Expressed-Breast-Milk.aspx ![]() Mitovi i činjenice u pedijatriji MIT: BEBA JE TAKO MALA, A VEĆ TAKO ČVRSTA- TO JE ODLIČNO! ČINJENICA: DOKTOR SE ZABRINE KAD MU RODITELJI SAOPŠTE DA JE BEBA U PRVIM MESECIMA ''ČVRSTA'' Naime, bebin tonus u prvim mesecima ne bi smeo da bude previsok, ali ni prenizak. Jednako kao što nas brine mlitavo novorođenče, brine nas i ono koje je ''čvrsto'' jer to može biti znak patnje bebinog mozga neposredno pre , tokom ili neposredno nakon porođaja, i zapravo, jedan od prvih znakova cerebralne paralize. ![]() ISHRANA Najbolje mogućnosti za čuvanje majčinog mleka:
Obične plastične kesice se ne preporučuju. Rizik od kontaminacije ovih kesica je veliki. Manje su iizdržljive od specijalno dizajniranih kesica za čuvanje mleka i imaju tendenciju da se puknu. Osim toga, neke vrste plastike mogu se uništiti hranjive sastojke mleka. Ne čuvajte mleko u posudama za pravljenje kockica leda. Upišite datum na kesici ili bočici za čuvanje mleka. Upišite i ime bebe na etiketi ukoliko nosite mleko u vrtić. Izvor: http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/Storing-and-Preparing-Expressed-Breast-Milk.aspx ![]() Mitovi i činjenice u pedijatriji MIT: DECI TREBA DAVATI LEK PROTIV BOLOVA SAMO U KRAJNOJ NUŽDI, DA SE NE NAVIKAVAJU. ČINJENICA: NEOPHODNO JE OTKLONITI BOL DETETU Deca veoma često trpe bol, obično nakon neke hirurške intervencije, ili tokom bolesti. Razlozi za to su različiti. Neki roditelji ne uviđaju u kojoj meri dete trpi bol, drugi misle da ove lekove treba izbegavati da dete ne bi postalo zavisno, ili da ih treba primenjivati u krajnjoj nuždi. Neki smatraju da lek treba dati tek toliko da ublaži bol. Istina je da dete ne treba da trpi bol.Dajte mu analgetik odmah, u punoj dozi, da potpuno otkloni bol i onoliko dugo koliko bol traje! Neefikasno otklanjanje bola može da dovede do prelaska akutnog bola u hronični. IMA LI IPAK, IZUZETAKA? Da, postoje izuzeci, kada bol nije dobro otklanjati. Na primer, ukoliko nismo ustanovili razlog za bol u trbuhu, nije dobro davati analgetik jer se može ''zamaskirati'' hirurško obolenje koje zahteva neodložnu intervenciju. Isto tako, bol ponekad ima zaštitnu ulogu. Na primer, kod nekih stanja lokomotornog sistema gde se bol javlja samo u pokretu, a u mirovanju prestaje, ukoliko je mirovanje neophodno u cilju izlečenja, a dete suviše malo za dogovor, savetuje se da se bol ne otklanja potpuno. Tako se postupa, nekada, kod tranzitornog sinovitisa zgloba kuka. ![]() KADA TREBA DA SE ZABRINEMO AKO SE DETE ŽALI DA GA BOLI STOMAČIĆ Ponavljani bol u trbuhu u dečjem uzrastu najčešće je tzv. funkcionalni, odnosno, nije znak organske bolesti. Samo u oko 8% ove dece u pitanju je organska bolest. Međutim, ukoliko su prisutni sledeći znaci treba razmišljati o mogućim organskim bolestima:
Deca koja imaju neki od ovih znakova treba da se detaljnije ispitaju. ![]() Mitovi i činjenice u pedijatriji MIT: VISOKA TEMPERATURA MOŽE DA OŠTETI MOZAK ČINJENICA: TEMPERATURA, SAMA PO SEBI NE OŠTEĆUJE MOZAK Mozak bebe može trpeti i pojednostavljeno rečeno ''biti oštećen'', ali ne povišenom temperaturom nego, eventualno, pratećom dehidracijom (gubljenjem telesne tečnosti, ako dete ima visoku temperaturu, a ne uzima dovoljno tečnosti). Takođe, produženi napad padavice tokom povišene telesne temperatuer- febrilne konvulzije, ako traju duže od 30 minuta (takozvani febrilni epileptični status) zbog nedovoljnog snabdevanja mozga kiseonikom mogu da dovedu do oštećenja nekih struktura u centralnom nervnom sistemu. Do oštećenja mozga deteta može doći ukoliko je razlog za skok temperature infekcija centralnog nervnog sistema: meningitis ili encefalitis. U tim okolnostima je OSNOVNA BOLEST, a ne temperatura kao prateća pojava bolesti razlog za oštećenje mozga. Ukratko, sama po sebi, povišena temperatura neće oštetiti mozak dobro hidriranog deteta, koje nema infekciju centralnog nervnog sistema i koje nema produžene febrilne konvulzije (fras). Pročitaj više: http://www.ninds.nih.gov/disorders/febrile_seizures/detail_febrile_seizures.htm |
![]() Dr Dragana Stamatović
pedijatar ![]() Arhiva
November 2020
Kategorije
All
|