![]()
- Da li Vaše dete ispunjava kriterijume za započinjanje SLIT - Da li se kod Vašeg deteta očekuje korist od SLIT Ukoliko procenimo da je dete kandidat za SLIT, u periodu od jedne do dve nedelje nakon pripreme za SLIT na kućnu adresu će vam iz Instituta Torlak biti poslate kapi koje ćete platiti pouzećem i koje će dete primenjivati kod kuće. Tokom lečenja, kada je bočica pri kraju, potrebno je da se javite telefonom ordinaciji da bi ste dobili nove kapi.
0 Comments
![]() ŠTA JE TO ''HRANA ZA PRSTIĆE''? Hrana za prstiće je hrana usitnjena na takav način da je beba sama može prihvatiti sa dva prstića, prineti ustima i jesti. U ČEMU JE NJEN ZNAČAJ? Značaj ''hrane za prstiće'' nije samo važan za ''stepenik'' u ishrani bebe. To je ujedno i važan ''stepenik'' u razvoju. To je korak ka nezavisnosti tokom koga se razvijaju fine motorne veštine i koordinacija kod bebe. Hranjenje prstićima pravi lom i sve će biti zamazano: i posuđe, i sto i stoličica, i beba. Ipak, nemojte biti nestrpljivi da odmah sve operete. Dopustite bebi da uživa u novim čarobnim spoznajama i sticanju novih iskustava. KADA UVESTI U ISHRANU ''HRANU ZA PRSTIĆE''? U uzrastu 8-9 meseci beba će vam verovatno na neki način staviti na znanje da je spremna za ovaj korak. Ona će hvatati kašićicu dok je hranite ili će pružati ručice ka hrani u tanjiriću. U pošetku beba hvata hranu celom šakom i prinosi ustima. Kasnije, beba počinje da se služi takozvanim ''pincetnim hvatom'', koristeći palac i kažiprst da uhvati sitnije komadiće hrane. KAKO UVESTI ''HRANU ZA PRSTIĆE''? Jednostavno: iseckajte 4-5 komadića hrane i dajte na tanjiriću koji se ne lomi bebi koja sedi u visokoj stoličici za hranjenje. Ukoliko pojede, možete dodati još nekoliko. KOJA HRANA JE NAJBOLJA ZA ISHRANU PRSTIĆIMA? Uprkos tome što beba možebiti pri apetitu, ako još uvek nema zubiće, ponudite joj hranu koju može savladati desnima ili se rastapaju u ustima. Vremenom će moći da pojede i veći zalogaj, bez obzira na vrstu hrane. Ali na početku -budite pažljivi. Beba se uči na teksturu hrane, miris, boju, ukus, i zato joj ponudite raznovrsne namirnice. Odolite iskušenju da slatkiše koje vi volite nudite bebi. Njoj trebaju po sastavu bogate, a ne ''prazne'' kalorije. Hrana treba da bude sa jedne strane zgodna za prihvatanje prstićima, a sa druge - bez rizika od gušenja. Povrće treba kuvati dok ne postane mekano, i sve namirnice treba seći u sasvim sitne komade. Zrno grožđa je, na primer, preveliko za bebu i može izazvati gušenje. Čak i mekana kašasta hrana ukoliko je zalogaj veliki može da bude opasna. Evo nekih namirnica koje su pogodne za prihvatanje prstićima:
![]() Grupa za zastupanje prava potrošača iz Velike Britanije koja je sprovela istraživanje alternativnih testova za dijagnostiku alergije i intolerancije hrane, uključujući analizu uzoraka krvi ili dlake i određivanje specifičnih IgG konstatovala je sledeće :
Food allergy tests could risk your health. Which? probe finds many tests unreliable http://www.which.co.uk/news/2008/08/food-allergy-tests-could-risk-your-health-154711/ ![]()
Ukoliko vaše dete ili vi imate simptome alergije ili drugog nepodnošenja hrane verovatno ste ''kopali'' po Internetu tražeći rešenje za svoj problem. Zapazili ste da se kod ukucavanja pojma ''intolerancija na hranu'' kao prvih 20 rezultata pretrage koje daje Google pojavljuju članci čiji su autori laboratorije koje rade ove testove. Tekstovi zvuče logično (i primamljivo): ''imate te i te tegobe, možda vam nešto od hrane ne godi, uradite test intolerancije na 256 namirnica'', a vrhunac argumentacije je: ''... uz to imate i popust 50% samo ovog meseca....'' ili ''360 umesto 180 namirnica za istu cenu....!!''
U čemu je onda problem? Zašto vam vaš doktor ovo nije savetovao? Zašto se to ne spominje u ozbiljnim ordinacijama, ili, na primer univerzitetskim klinikama koje se bave alergijom i nepodnošenjem sastojaka hrane? Ovo može da izgleda kao da je u ordinacijama namerno ''ovijeno velom tajne''? ''Pa da'', reći će mnogi, ''doktori ne vole alternativne metode'' . Ipak, i brojni doktori pate od alergije. Pa što onda bar sebi ne probaju da pomognu? Odgovor je jednostavan :
Evo šta o testu intolerancije kažu vodeće institucije koji se bave alergijom širom sveta. - Američka akademija za alergiju, astmu i imunologiju i Američki koledž za alergiju, astmu i imunologiju: Alergijski dijagnostički testovi: osavremenjeni praktični parametri: '' Testovi za alergije na hranu bazirani na određivanju IgG i potklase IgG antitela nemaju kliničkog značaja, nisu potvrđeni, nemaju dovoljnu kontrolu kvaliteta , i ne treba ih raditi.'' - Američka akademija za alergiju, astmu i imunologiju ( AAAAI ): Aktuelni pristup dijagnostici i tretmanu neželjenih reakcija na hranu: ''Neki testovi se smatraju nedokazanim u postupku postavljanja dijagnoza specifične alergije na hranu . Oni za koje nema dokaza o značaju uključuju: provokaciju - neutralizaciju , citotoksične testove , testovi mišićnog odgovora (primenjenu kineziologiju ) , elektrodermalna testiranja, " reaginic " Pulse test, i hemijske analize tkiva . Merenje specifičnih IgG antitela na hranu takođe nije potvrđeno kao dijagnostički alat .'' - Evropska akademija za alergiju i kliničku imunologiju (pdf>>>): 4.2.2.9 . Nestandardizovane i nedokazane procedure; Smernica 12: (Ekspert-panel) ne preporučuje upotrebu bilo koje od sledećih nestandardizovanih testova za rutinsku procenu IgE-posredovane ( alergija na hranu ) :
- Australijsko udruženje za kliničku imunologiju i alergiju ( ASCIA ) (pdf>>>): ''Neodgovarajuće upotrebe konvencionalnih testova: Specifična IgG , IgG4 na hranu - upotreba u dijagnostici alergije ili preosetljivosti na hranu. Metod : antitela na hranu se vrednuju korišćenjem standardne laboratorijske tehnike. Dokaz : Nivo II Komentar: IgG antitela na hranu se normalno otkrivaju kod zdravih odraslih pacijenata i dece, nezavisno od prisustva ili odsustva simptoma vezanih za hranu. Ne postoje uverljivi dokazi da je merenje IgG antitela od koristi za postavljanje dijagnoze alergija na hranu ili intolerancije hrane, niti da IgG antitela izazivaju simptome intolerancije ili alergije. U stvari , IgG antitela govore samo o izloženost sastojcima hrane, ali ne i o pojavi bolesti. Izuzetak su glijadinska IgG antitela koja su ponekad korisna u praćenju poštovanje ishrane bez glutena kod obolelih od celijakije. Čak i obrnuto, neodgovarajuće korišćenje testova za dijagnozu alergija na hranu (ili pogrešno tumačenje rezultata) u bolesnika sa na primer, prisutnom osetljivošću na inhalatorne alergene, može da dovede do neodgovarajućih i nepotrebnih restrikcija u ishrani, što ima poseban značaj kod dece. Uprkos tome što brojne studije pokazuju beskorisnost ove tehnike, ona nastavlja da bude promovisana u zajednici, čak i za dijagnostikovanje poremećaja za koje nema dokaza o učešću imunog sistema.'' - Udruženje za alergiju Južne Afrike (pdf>>>): ALCAT i IgG testovi za alergiju i intoleranciju na hranu ''Zabrinuti smo zbog dve stvari: tumačenja rezultata testova alergiju na hranu dostupnih u javnosti bez prisustva obučenih zdravstvenih radnika i širokog korišćenja IgG antitela u dijagnostici alergije i intolerancije hrane u odsustvu naučnih dokaza o njihovom kliničkom značaju. Apelujemo na lekare, farmaceute i dobrotvorne ustanove da ne prihvate upotrebu ovih proizvoda do pribavljanja ubedljivih dokaz o njihovoj delotvornosti.'' - Iz Inicijative za alergiju na hranu: ''IgG Testiranje : Ovaj test određuje prisustvo specifičnih imunoglobulina G (IgG ) antitela na hranu u krvi. Za razliku od IgE antitela, koja se javljaju u prekomernoj količini kod osoba sa alergijom, IgG antitela se mogu naći kako kod osoba sa alergijom, tako i kod osoba koja ne ispoljavaju ni jedan oblik alergijskog reagovanja. Stručnjaci veruju da je proizvodnja antitela klase IgG predstavlja normalnu reakciju na konzumiranje hrane i da ovaj test nije od koristi u dijagnostici alergije na hranu.'' Zanimljivo je da su IgG testovi odbačeni kao sumnjivi od strane najmanje jednog osiguravajućeg društva, AETNA: ''IgG RAST / ELISA testiranje: Nema dokaza da su IgG antitela odgovorna za zakasnele simptome alergije ili netolerancije na hranu.'' ![]() Ishrana UPUTSTVA ZA ČUVANJE MAJČINOG MLEKA- TEMPERATURA I OPTIMALNO VREME ZA UPOTREBU Majčino mleko može da se čuva:
Izvor: http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/Storing-and-Preparing-Expressed-Breast-Milk.aspx ![]() KOLIKO PROCENATA MASTI TREBA DA BUDE U MLEKU ZA DETE U DRUGOJ GODINI? Često pitanje upućeno pedijatru je da li dete sa navršenih godinu dana kome se uvodi kravlje mleko treba da dobije mleko sa sniženim postotkom masti ili punomasno. Prema saopštenjima Komiteta za ishranu Američke pedijatrijske akademije, u ovom uzrastu detetu je za rast i razvoj potrebno punomasno mleko (3,2%). Međutim, postoji grupa dece za koju ovo ne važi. Razlozi za razmatranje uvođenja mleka sa smanjenim procentom masti su:
U trećoj godini smatra se da je razvoj deteta ušao u fazu kada nije više neophodno punomasno mleko i kada možemo početi da razmišljamo o prevenciji ateroskleroze koja počinje u detinjstvu, iako se ispoljava u uzrastu odraslog. Nakon navršene druge godine se može dati mleko sa sniženim sadržajem masti. ![]() Infektivne bolesti Ako dete ima osip koji se danima šeta od glave prema trupu, guzi, nogama i rukama, ujutru se budi crvenih obraza kao da ga je neko noćas šamarao, taman kad mislite da je osip izbledeo pojavi se ponovo na licu i vratu, a koža izgleda kao geografska karta, verovatno je da je u pitanju infekcijski eritem. UZROČNIK Infekciozni eritem (poznata još i kao peta osipna bolest) infektivna je bolest laganog kliničkog toka koju uzrokuje Parvovirus B19. KO OBOLEVA? Najčešće obolevaju deca od 5 do 14 godina, a prenosi se kapljičnim putem, ali i preko krvi i krvnih derivata. KAKO SE ISPOLJAVA? Ono što je za ovu bolest karakteristično upravo je krupnomrljasti osip koji se javlja na mahove i u fazama, smješten pretežito na licu te na gornjim i donjim ekstremitetima. Kako se promjene spajaju i šire, a u središtu postaju bleđe. Dolazi do razvoja karakterističnog crteža poput zemljopisne karte ili mreže. Retko i na sluznici ždrela mogu biti prisutne tamnocrvene mrlje (enantem). KAKO SE LEČI? Lečenje u tipičnim slučajevima nije potrebno, dok mere izolacije školske dece nisu potrebne zbog lagane prirode bolesti i zbog činjenice da su deca zarazna i pre izbijanja osipa. POSTOJI LI VAKCINA PROTIV OVE BOLESTI? Ne postoji. ![]() KADA POSUMNJATI NA CELIJAČNU BOLEST? Na celijačnu bolest doktor POSUMNJA na na osnovu kliničke slike. Simptomi mogu biti tipični, ili netipični. Više o tome pročitajte ovde >>> KAKO SE POSTAVLJA DIJAGNOZA CELIJAČNE BOLESTI? Postoji jednostavan test kojim se određuju posebna antitela iz krvi bolesnika. Test se radi kod bolesnika koji uzima glutene u ishrani (ako ne uzima, test može da bude lažno negativan!). Nivo ovih antitela sa velikom pouzdanošću pacijenta razvrstava u grupu koja verovatno ima ili u grupu koja verovatno nema bolest. Ukoliko je test negativan, i ako su ukupna IgA antitetla u opsegu normalnog, najverovatnije dete nema celijakiju. Međutim pozitivan test krvi nije dovoljan da doktor može da tvrdi da je bolest prisutna. Ako je rezultat pozitivan, ili ako su simptomi koje dete ispoljava jako sumnjivi na celijakiju, čak a iako je test negativan savetuje se još jedan test – endoskopija i enterobiopsija (biopsija sluzokože tankog creva). DA LI JE ENTEROBIOPSIJA OBAVEZNA U PROCESU POSTAVLJANJA DIJAGNOZE? Do nedavno se smatralo da je biopsija crevne sluznice obavezna kod svih pacijenata za dijagnozu celijačne bolesti. Ovaj stav je 2012 g korigovan >>>> Biopsija NIJE neophodna samo u jednom slučaju :
https://bspghan.org.uk/sites/default/files/guidelines/Coeliac%20Guidelines%202013_0.pdf http://espghan.med.up.pt/position_papers/Guidelines_on_coeliac_disease.pdf ![]() Najčešće greške i zablude roditelja ''Da je moja beba na vreme dobila neki antibiotik, ne bi joj se kijavica spustila na pluća'' Ovo je veoma česta rečenica u ordinaciji pedijatra. Dete je dovedeno lekaru zato što kija, slini i kašljuca. Doktor je rekao da ''nije ništa strašno'' i.... ''Sada moje dete škripi, diše otežano, mora da se inhalira, a lepo sam ga na vreme odvela lekaru!!! Umesto da mu je dao neki antibiotik, on nas je poslao kući'' Kod odojčadi i male dece u jesenje zimskom periodu akutni bronhiolitis je česta bolest. Ona počinje kao bilo koja virusna infekcija gornjih disajnih puteva, ali se na sekreciju iz nosa nadoveže kašalj, otežano disanje, sviranje u grudima. Klinička slika varira od veoma lake, do teške, kada je potrebno asistirano disanje. Dragi roditelji, molim vas, pročitajte ove činjenice:
![]() Slane kapi (rastor soli) za nos koristi se onda kada je beba još uvek mala da bi umela sama da isprazni (izduva) nos. Kod beba koje imaju izrazitu potrebu da dišu na nos, veoma je važno da je on prolazan za vazduh, naročito tokom dojenja ili hranjenja na bočicu ili tokom spavanja. Pokušajte da očistite bebin nosić 15 minuta pre hranjenja. Čišćenje nosića na ovaj način pogodan je za male bebe, ali ako starija beba ne pruža otpor, nema razloga da i njoj ne očistite nosić Šta je potrebno za ovaj postupak?
Kako da napravite rastvor soli za čišćenje nosa kod kuće Recept: rastvoriti oko 1/2 kašičice soli u 250 ml prokuvane vode. Pravite svakog dana nov, svež rastvor i držite u čistom pokrivenom sudu. Zbog mogućeg rasta bakterija u njemu, nemojte ga primenjivati duže od 24 sata. Kako da ga koristite
O čemu još treba voditi računa
VAŽNO UPOZORENJE Ne koristite nazalne sprejeve sa dekongestivima kod beba. Pedijatri ih ne preporučuju kod male dece, a često ih ne savetuju ni kod starije decu. Osim što nisu preterano efikasni, mogu da izazovu kontra-efekat: nakon kratkotrajnog poboljšanja, nastupa još veća blokada nosa. Ovo stanje se zove medikamentni rinitis i nastupa već nakon nekoliko dana uzastopne primene dekongestiva. |
![]() Dr Dragana Stamatović
pedijatar ![]() Arhiva
March 2021
Kategorije
All
|