![]() Bezbednost Novorođenčаd, odojčаd i decа uzrаstа do 4 godine posebno su osetljivа nа visoke temperаture vаzduhа, pri čemu često ne ispoljаvаju brzo znаke i simptome kаo odrаsli. Oblаčenje Koristite pаmučnu odeću svetlih bojа kojа nije tesnа. Bebаmа je dovoljnа pelenа i benkicа bez rukаvа. Ishrаnа i unos tečnosti Bebe i mаlа decа neće vаm reći dа su žedni, zаto je veomа vаžno dа im redovno dаjete vodu. Nаjbolje piće je vodа: nemojte deci dаvаti zаšećerene sokove ili gаzirаnа bezаlkoholnа pićа! Tokom toplotnih tаlаsа bebаmа koje sisаju biće potrebni dodаtni podoji. Između podojа možete im ponuditi vodu u kаšičici. Deci uzrаstа godinu dаnа i stаrijoj možete ponuditi komаde zаleđenog voćа nа primer lubenice koje mogu dа sisаju i tаko unesu dodаtno tečnost i istovremeno se rаshlаde. Borаvаk u kući Redovno provetrаvаjte prostorije u kojimа borаvite nаjbolje u rаnim jutаrnjim i kаsnim večernjim sаtimа. U nаjtoplijem delu dаnа zаtvorite prozore, spustite roletne kаko biste stvorili prijаtnu hlаdovinu u stаnu. Ukoliko koristite ventilаtor nikаdа gа ne usmerаvаjte direktno nа bebu odnosno dete. Ukoliko imаte klimа uređаj postаrаjte se dа previše ne rаshlаdite odnosno dа temperаturа u prostoriji ne bude ispod 24 °C. Izlаgаnje suncu Izbegаvаjte dа izvodite bebe i decu nаpolje zа vreme toplotnog tаlаsа. Ako ih izvodite, činite to sаmo u rаnim jutаrnjim ili večernjim sаtimа. Kаdа borаvite nаpolju bebe i decu uzrаstа do godinu dаnа uvek držite u hlаdovini. Izbegаvаjte borаvаk nа otvorenom u nаjtoplijem delu dаnа od 10 do 17 sаti. Kаdа su nаpolju, potrebnа je odgovаrаjućа zаštitа od suncа: pаmučnа širokа gаrderobа kojа ne steže, svetlih bojа, šeširić, kremа sа zаštitnim UV fаktorom. Putovanje Ukoliko krećete na put, činite to u ranim jutarnjim satima. Zaštitite prozorska stakla kola tamnim folijama ili zastorima kako bi sprečili kontakt sa sunčevim zracima. Ne prekrivajte stolicu za bebe peškirom ili pamučnim ćebetom jer to sprečava kretanje vazduha Nikada ne ostavljajte bebe i decu same u zatvorenim kolima. Tokom putovanja pravite česte pauze i obezbedite dovoljan unos vode. Znaci toplotnog stresa Vrlo često nema jasnih znakova i simptoma toplotnog stresa: izgledaju umorno ili su više uznemireni nego obično. Suva koža i sluzokože Odbijaju da unose tečnost Ređe menjate pelene, a pelena je manje teška Meki deo bebine glave na temenu je udubljen Ukoliko primetite neki od navedenih znakova odmah pozovite lekara! Izvor: Ministarstvo zdravlja RS
0 Comments
![]() Roditeljstvo " Tata, da li sam lepa? " "Da. Ti si jako lepa. " " Tata, šta znači "lepa"? " "Lepa znači mnogo stvari. U stvari, to znači različito za različite ljude. To je malkice teško da se definiše." " Kako znaš onda da sam lepa? " Evo šta sam želeo sve da joj kažem: Lepa si jer si tako slatka. Zato što ti se okice šire i osmehuješ se kad vidiš nešto što nikada nisi videla pre. Zato što ti se čelo nabora kada razmišljaš o nečemu tužnom. Zato što, kad si uzbudjena kad nešto radiš, širiš ručice kao da ćeš da poletiš iz sobe! Jer, kada te pogledam u oči, vidim tvoju mamu, a to me podseti koliko se volimo. Zato što se pentraš na stvari na koje sigurno ne bi trebalo. Ti si lepa kad postavljaš pitanja. Lepa si kad odgovorim, a onda postaviš odmah novo pitanje. Lepa si kad nakriviš glavicu, začkiljiš se u mene i u neverici kažeš: "Da li je to stvarno ili se samo šališ?" Ti si lepa kad se smeješ mojim odgovorima. Tvoje lice je prelepo kada poljubiš brata u čelo. Ručice su ti divne kada se propinju da uhvate moje, kada uzimaju stvari iz tvoje glavice i stavljaju ih na papir, i kada uzbuđenje pretvaraju u pljeskanje. Ručice su ti prelepe kada njima zagrliš mamu, kada njima talasaš kroz vazduh dok plešeš, i kada položiš na njih glavicu dok ti čitam. Nožice su ti tako lepe kada su u pokretu, kada se vrtiš i skakućeš. Ti si lepa i samo zato što postojiš. Zato što si tako živahna, tako radoznala. Lepa si zato što sve dobro i lepo na ovom svetu uzmeš, provučeš ga kroz sebe, kroz tvoje uši i oči i usta i telo, vratiš meni pokretom, glasom, svim što učiniš. Ti si najlepša osoba koju znam. A ono što sam zapravo rekao je: "Ja to jednostavno znam." "O! OK! Hvala tata! " Onda si otrčala, ruke iza tebe, noge ispod tebe, otvorenih očiju, suviše mlada da bi se brinula o tome da li si lepa, ali toliko lepa. Toliko, toliko lepa. Leto je i brojna dece će dolaziti pedijatru sa bolom u uhu zbog plivanja u ne baš čistoj vodi bazena ili u otvorenim vodama poput jezera ili zaliva.
Da li je upala uha koja nastaje od ulaska prljave vode u uho ista kao i ona koju deca dobiju kad su kijavičava? Plivačko uho je infekcija koja se razlikuje od infekcije srednjeg uha koja je karakteristična za jesenje zimski period kada su česte infekcije disajnih puteva. Plivačko uho je upala kože koja oblaže spoljašnji ušni kanal i najčešće se javlja kod starije dece i tinejdžera. Infekcija srednjeg uha (otitis media) se događa iza bubne opne (bubna opna je membrane kojoj se završava spoljašnji ušni kanal) i su najčešća je kod odojčadi i mlađe dece. Da li upala spoljašnjeg ušnog kanala, ili kako se još naziva ‘’plivačko uho’’ dobijaju samo plivači? Plivačko uho (ili otitis eksterna, upala spoljašnjeg ušnog kanala) je doblo svoje ime zbog toga što je obično uzrokovana ulaskom vode u spoljašnji ušni kanal u kome postoje dobri uslovi za razvoj bakterija. Bakterije izazivaju infekciju kože. Voda u uho dospeva iz brojnih izvora, jezera, bazena, kada, pa čak potiče I od znoja, tako da ‘’plivačko uho’’ nemaju jedino plivači. Kako dolazi do toga da voda u uhu napravi upalu? Bilo šta što dovodi do oštećenja kože stvara uslove za unos infekcije. Na primer, povreda kolena može dovesti do infekcije kože na kolenu. Treba izbegavati stavljanje bilo čega u uho uključujući i čvrste predmete za čišćenje ušne masnoće jer se može ogrebati koža spoljašnjeg ušnog kanala. Veća količina ušne masti može da ‘’zarobi’’ vodu u uhu I na taj način doprinese razvoju infekcije. Zbog toga je čišćenje ušne masti bezbednim načinom mera koja može da pomogne da do infekcije ne dođe. Kako da posumnjamo na infekciju spoljašnjeg ušnog kanala? Upala spoljašnjeg ušnog kanala može da izazove jake bolove. Počinje kao blaga iritacija ili svrab, ali bol se pogoršava ako se bolest ne leči. Bol je jača ako se povuče ušna školjka, ili prilikom udarca u prednji deo uha. Stavljanje slušalica (za muzički plejer) izaziva veliku neprijatnost, a uz to, one povećavaju rizik za ovu bolest. Ponekad se drenira bistra tečnost ili gnoj iz uha. U težim slučajevima javlja se crvenilo koje se širi na kožu oko uha i ušnu školjku, pacijent može imati groznicu i otečene limfne čvorove (žlezde) na vratu. Može se javiti vrtoglavica ili zujanje u uhu. Da li se može nešto učiniti da do ovoga ne dođe? Prevencija ove bolesti je moguća.
Kako se leči infekcija spoljašnjeg ušnog kanala?
Deca (i odrasli) sa dijabetesom ili drugim razlozima za loš imunitet su u većem riziku za bilo koju infekciju, pa i ovu. ![]() BEZBEDNOST RODITELJI PITAJU: ''KOLIKO BEBA TREBA DA BUDE STARA DA BI MOGLA DA LETI AVIONOM?'' Treba sačekati uzrast 2-3 meseca. Tada je imuni sistem bebe spreman da se bori protiv mikroba koji se mogu naći u avionskoj kabini i ventilacionom sistemu aviona. U isto vreme, u tom uzrastu već je uspostavljena određena rutina u uzimanju obroka. Prevremeno rođene bebe treba da sačekaju malo duže da bi bile spremne za svoj prvi let. Promena vazdušnog pritiska tokom poletanja i sletanja može da proizvede bol u uhu kod bebe koja ima kijavicu i zapušen nosić. Osim bola i nelagodnosti, ne očekuje se da bi ove bebe mogle imati neko oštećenje. Ako mislite da bi vašoj bebi moglo nešto tako da se dogodi, dajte joj pre poletanja analgetik (paracetamol). Aviokompanije ne dozvoljavaju bebama mlađim od 7 dana da lete. Biće potrebno da pokažete dokument o tačnom uzrastu bebe. Bebe uzrasta 8 dana do 23 meseca nemaju sopstveno sedište već putuju u krilima osobe starije od 16 godina. Tokom leta beba će se bolje osećati ako doji, dobije bočicu ili cuclu. Obezbedite dobru hidraciju detetu tokom leta.
Ako vam se ipak čini da dete ima previše pljuvačke, to se može objasniti ili prekomernim stvaranjem ili problemom sa gutanjem.
Razlozi za prekomerno stvaranje pluvačke su brojni i najčešće banalni: - izbijanje zuba - strano telo u ustima- na primer aparat za korekciju zuba kod dece, tzv proteza - infekcije u ustima - GERD (refluksna bolest kod koje se želudačni sadržaj vraća u jednjak) - primena nekih lekova - retki razlozi za pojačano stvaranje pljuvačke su i bolesti: sifilis, besnilo, tuberkuloza, zatim Bellova pareza facijalnog živca i trovanja živom ili arsenikom Razlozi koji ometaju akt gutanja su: - upala sinusa, akutna ili hronična - uvećanje trećeg krajnika - tumor u ustima ili grlu - Daunov sindrom (mongoloidnost) ili neurološki poremećaji kao što su - mijastenija gravis - multipla skleroza - autizam - cerebralna paraliza - tumor na mozgu KADA DETE ODVESTI LEKARU? Zakažite pregled kod pedijatra ukoliko dete ima uporno prekomernu količinu pljuvačke u ustima da bi se procenilo da li se to dešava zbog njenog prevelikog stvaranja ili zbog problema sa aktom gutanja i otkrio razlog. ![]() DA LI JE SVE UREDU SA MOJIM NOVOROĐENČETOM? Novorođenče NORMALNO tokom prvih nekoliko sedmica ima nepravilan ritam disanja uključujući kratke udisaje, periode brzog disanja, duboke uzdahe, i čak 10 sekundi duge periode kad čini se da ne diše. |
![]() Dr Dragana Stamatović
pedijatar ![]() Arhiva
March 2021
Kategorije
All
|