
U prošlosti dijabetes tip 2 se javljao skoro isključivo kod odraslih, obično gojaznih osoba. Ovaj tip dijabetesa se čak i naziva adultni tip (dijabetes odraslog doba). Ali danas, sve je više dece i tinejdžera sa dijagnozom dijabetesa tipa 2, najverovatnije, po proceni stručnjaka, zbog rapidnog povećanja broja gojazne dece i tzv. sedanternog načina života.
Deca i tinejdžeri mogu da utiču na neke faktore u razvoju dijabetesa tip 2: na snižavanje prekomerne težine određenim dijetetskim merama i menjanje načina života povećavanjem fizičke aktivnosti. Međutim, neki drugi faktori rizika za tip 2 dijabetesa ne mogu se menjati . Deca sa jednim ili više članova porodice obolelih od dijabetesa tip 2 imaju povećan rizik od razvoja bolesti. Takođe, određene etničke i rasne grupe su u većem riziku da ga ispolje (Indijanaci, Afroamerikanaci, Hispanoamerikansi ili Azijati).
Preporuke za prevenciju dijabetesa tipa 2
Ova jednostavna strategija može pomoći da se kod deteta smanji rizik za razvoj dijabetesa tip 2 i drugih, sa njim povezanih zdravstvenih problema:
- Obezbedite deci zdravu hranu. Podstičite dece da jedu hranu sa niskim sadržajem masti, favorizujte namirnica visoke hranljive vrednosti - hleb od žitarica sa celim zrnom, voće, povrće, mlečne proizvode sa sniženim sadržajem masti. Ove mere mogu sprečiti gojaznost koja je značajan faktor rizika za razvoj dijabetesa tip 2.
- Ograničite unos slatke hrane i pića. Konzumiranje hrane i pića sa puno šećera, sokova, čajeva tzv ''hladnih čajeva'' - ice-tee (koji imaju zavodljiv naziv, a zapravo su obična, veštački namirisana slatka voda)- takođe može da dovede do prekomernog povećanja težine.
- Podstičite fizičku aktivnost. Biti aktivan i smanjiti količinu vremena provedenog sedeći ili ležeći (gledanje TV ili igranje video ili kompjuterskih igrica) je važan cilj jer smanjuje rizik od dobijanja na težini i na taj način smanjuje rizik od ispoljavanja dijabetesa tip 2. Fizička aktivnost može biti veoma jednostavna: šetanje psa ili košenje travnjaka. Pokušajte da smislite fizičku aktivnost van kuće koja će za vaše dete i vas biti svakodnavna.
- Porazgovarajte sa stručnjakom. Ako mislite da vaše dete ima prekomernu težinu i da je u riziku za ispoljavanje dijabetesa tipa 2 , razgovarajte sa lekarom ili nutricionistom . Oni vam mogu pomoći da utvrdite koja je optimalna, ciljna težina vašeg deteta i kako da je postigne.